عوامل موفقیت در کنکور چیست

عوامل موفقیت در کنکور چیست

برخی از افراد بر این باور هستند که درس خواندن برای کنکور همانند درس خواندن در دیگر مراحل تحصیل می باشد ؛ اما اینطور نیست . شاید تا به حال دیده باشید که برخی از دانش آموزان که در مدرسه عملکرد بهتری داشته و ممتاز بوده اند در کنکور با شکست مواجه شده اند .

در مقابل برخی از افراد که در مدرسه عملکرد متوسطی داشته و یا حتی سوابق تحصیلی خوبی نیز نداشته اند ؛ ممکن است در کنکور رتبه خوبی بیاورند . به همین دلیل می توان درس خواندن برای کنکور با درس خواندن های عادی تفاوت دارد .

 

مهار کردن استرس

بی شک استرس یکی از مشکلاتی می باشد که همه کنکوری ها با آن دست و پنجه نرم می کنند ؛ استرس کنکوری ها می تواند تاثیرات بسیاری در موفقیت و یا شکست در کنکور داشته باشد . استرس به میزان زیادی در حافظه تداخل ایجاد کرده و باعث می شود یادگیری تان نیز کاهش پیدا کند .

برای حل این مشکل باید استرس خود را مهار کرده و از روش هایی همچون ورزش های هوازی ، ریلکسیشن و همچنین تمرین های ذهنی استفاده کنید . گاه ممکن است فرد به تنهایی توانایی مهار استرس را نداشته باشد ؛ در اینصورت باید از یک روانشناس و یا پزشک کمک بگیرید .

ایجاد و یا افزایش اعتماد به نفس

طبق تحقیقات انجام شده در زمینه کنکور و موفقیت های آن تنها نیمی از موفقیت کنکور بسته به درس خواندن و میزان دانش شما می باشد . روحیه فرد ، میزان اعتماد به نفس و یا باور داشتن خود می توانید نیمی دیگر از علت های شکست و یا موفقیت در کنکور باشد .

ابتدا باید خودتان را دست کم نگرفته و اعتماد به نفس خود را بالا ببرید ؛ در نتیجه لازم است عوامل کاهش دهنده اعتماد به نفس را نیز حذف کنید . از مقایسه کردن خود با دیگران پرهیز کرده و تنها عملکرد خود را بررسی کرده و به فکر پیشرفت کردن باشید .

 

برنامه ریزی صحیح و اصولی

یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در موفقیت کنکور سراسری ، داشتن برنامه ریزی اصولی و صحیح می باشد . برنامه ریزی غلط سهم بزرگی در موفق نشدن دانش آموزان کنکوری داشته که باید با تمرکز و همچنین دقت بیشتری برنامه ریزی داشته باشید .

به طور مثال اگر از ابتدا سال های دبیرستان شروع کرده اید ممکن است در مسیر راه انرژی خود را از دست بدهید . لازم است بدانید که برنامه ریزی خود را باید طوری تنظیم کنید که در ابتدای مسیر ساعات کمتری و در روزهای مانده به کنکور ساعت بیشتری به درس خواندن اختصاص دهید .

گاهی ممکن است برخی از افراد در صبح عملکرد بهتری داشته و یا برخی دیگر شب هنگام مطالب را بهتر یاد بگیرند ؛ در نتیجه باید برنامه خود را طوری تنظیم کنید که در ساعت هایی که بیشترین بازدهی را دارید ، دروس بیشتر و سخت تری را مطالعه کنید .

دیگر عوامل موفقیت در کنکور

استراحت و خواب کافی

خواب و استراحت کافی از جمله موارد تاثیرگذار در موفقیت کنکور ، عملکرد مغز و همچنین حافظه می باشد که نباید آن را دست کم گرفت . در زمان کنکور لازم است طوری برنامه ریزی کنید که بتوانید در شبانه روز به اندازه استراحت کرده و همچنین یک خواب خوب و با کیفیتی داشته باشید .

به این منظور لازم است نه تنها هنگام درس خواندن زمان مناسبی را برای استراحت در نظر بگیرید ؛ بلکه ساعت مناسبی را برای خوابیدن نیز در نظر بگیرید . نداشتن خواب کافی و استراحت سبب خواهد شد در طول روز تمرکز شما دچار مشکل شود .

خلاصه برداری

به منظور مرور و همچنین یادآوری مطالب راهکارهای زیادی وجود داشته که از جمله آن ها می توان به خلاصه نویسی اشاره کرد . خلاصه برداری از مطالب یعنی یادداشت مطالب مختلف و همچنین طبقه بندی و سازمان دهی آن ها .

روشی از خلاصه نویسی که بسیار تاثیرگذار بوده ؛ خلاصه نویسی همراه با کشیدن نمودارهای درختی و شاخه ای بوده که به تحکیم مطالب در ذهن شما کمک خواهد کرد . خلاصه نویسی به شکل نمودار سبب خواهد شد مطالب در ذهن طبقه بندی شوند .

 

افزایش ساعت و کیفیت درس خواندن

همانطور که می دانید تنها مدت زمان درس خواندن اهمیت نداشته ، کیفیت درس خواندن نیز از اهمیت بسیاری برخوردار خواهد بود . به همین دلیل می توان گفت زمان و کیفیت درس خواندن مکمل یکدیگر بوده و روزهای مانده به کنکور باید آن ها را هم پای یکدیگر افزایش داد .

ابتدا باید در روزهای باقی مانده تا کنکور ساعت مطالعه خود را در طول روز افزایش داده و همچنین به منظور افزایش کیفیت آن لازم است تمامی عوامل حواس پرتی محیط را حذف و یا کاهش داد . برای مثال گوشی تلفن خود را در حالت سکوت گذاشته و از دسترس خود دور نگه دارید .

 

نتیجه گیری

برای رسیدن به هرهدفی تلاش و پشتکار نیاز است ؛ موفقیت در کنکور سراسری نیز هدف بسیاری از دانش آموزان بوده که در آینده آن ها نیز بسیارتاثیرگذار خواهد بود . پیش از تلاش و رعایت موارد گفته ابتدا در هدف خود مصمم بوده و با پشتکار شروع به تلاش کردن کنید .

بی شک داوطلبان کنکور علاقه به رشته و دانشگاه خاصی داشته و برای تحقق پیدا کردن آن تلاش خواهند کرد ؛ برای قبولی در رشته و دانشگاه مورد نظر خود باید با درصد و همچنین رتبه مربوط به آن آشنا شوید ؛ که در صورت نیاز برای رسیدن به رتبه مورد نظر تلاش خود را بیشتر کنید .

 Facebook    Google    LinkedIn    Twitter

برچسب ها

  
کارآموزان ما
دروه های ما
مدرسین ما